Interviews (in polish)

Wywiad na portalu Polska Muza (z 2012 r. )
przeczytaj wywiad »

Wywiad z „Dziennika Polskiego” z dnia 29.01.2011 r. 
przeczytaj wywiad »

Reviews

„Joanna Trafas (III nagroda, artystka krakowska, współpracująca z krajowymi scenami musicalowymi) brawurowo zaśpiewała najeżoną trudnościami technicznymi pieśń Kunegundy z Kandyda Bernsteina”
Jacek Chodorowski,
portal maestro.net.pl, 12.12.2011

„W podobnie charakterystycznej arii Adeli „ze śmiechem” z Zemsty nietoperza Johanna II Straussa walorami swego głosu, w tym techniką koloraturową, a także znacznymi umiejętnościami interpretacyjnymi, wykazała się laureatka trzeciej nagrody – Joanna Trafas.”
Lesław Czapliński Muzyka 21, 1/2011 (126) styczeń 2011

„…urok i swobodę prowadzenia głosu o interesującej barwie mogliśmy podziwiać w słynnych kupletach Adeli z “Zemsty nietoperza” Straussa”
Adam Czopek, Nasz Dziennik, Sobota-Niedziela, 20-21 listopada, Nr 271 (3897), 2010

“No, a jeśli jeszcze w koncercie bierze udział obdarzona znakomitym głosem, talentem aktorskim i urodą Joanna Trafas, to do szczęścia niewiele brakuje. Może tylko tego, żeby dostać się jak najbliżej estrady, co w takich okolicznościach łatwe nie jest. “
Maciej Pinkwart, 10 czerwca 2009, Tygodnik Podhalanski

„Joanna Trafas, z pełną wirtuozerią bryluje między utworami Rachmaninowa, Ogińskiego czy Rossiniego, by wymienić jedynie tych najsłynniejszych, wzbudzając zachwyt i wzruszenie wśród słuchających (…)Szekspirowska obłąkana Ofelia była jedną z wielu bohaterek wczorajszych pieśni, szczególnie utkwiła nam w głowach pozostawiając melancholijne wspomnienie niespełnionych miłości ale też dając poczucie, że piękno – choć żyje krótko – znaleźć możemy wszędzie”
Piotr Wiśniewski, portal Emstacja,15. Maj 2009

„Głos uroczy jak urocza sama śpiewaczka – bardzo dobra prezencja sceniczna. Skupiona, skoncentrowana, ambitna, utrzymująca dobry kontakt z publicznością.”
Adam Rozlach, 22 kwiecień 2008, w „I Etap, dzień pierwszy – komentarze” na stronie II Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura

„Na mnie jednak największe wrażenie zrobiła piosenka “Prześwit, przez który widać niebo”. To przepiękna kołysanka łącząca śpiew z musicalowym dialogiem, w brawurowym wykonaniu Michaliny Nowickiej i delikatnym sopranem Joanny Trafas w tle. Jest coś takiego w tej kołysance, co łapie za serce i bezlitośnie je trzyma przez niemal 6 minut…”
Łukasz Waligórski, 12 lipiec 2007, recenzja płyty Adrian Konarskiego
„Mała Księżniczka” www.muzykafilmowa.pl/recenzje/2007/mala

„Już w I etapie kilka wykonań sięgnęło poziomu prawdziwych kreacji artystycznych…Joanna Trafas, studentka Akademii Muzycznej w Krakowie, taką prawdziwą kreację artystyczną stworzyła w arii Kunegundy z opery Candide Bernsteina”
Anna Woźniakowska, Dziennik Polski 23 Maja 2007

„Joanna Trafas – sopran. Spokojna, opanowana, często się uśmiechająca. Ciekawa była narracja jej interpretacji arii Bacha. Oryginalnie i dynamicznie ujęła pieśń Szymanowskiego (Złote trzewiczki). Probierzem jej wokalnych umiejętności była oczywiście słynna aria Dinory. Chyba najbliższa jej. Dużo ładnych fraz…”
z „notatnika recenzkiego Adama Rozlacha” (II dzień przesłuchań drugiego etapu, 23 maj 2007) prowadzonego podczas konkursu im. Ady Sari

„Wspaniale wykonany operetkowo-musicalowy repertuar wprowadził wszystkich w karnawałowy nastrój…muzykom [ Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej] towarzyszyła śpiewaczka Joanna Trafas, nagradzana burzą oklasków.”
Dziennik Polski, 2 stycznia 2007

„W tych rolach [Tony i Maria w West Side Story] wystąpili dobrze śpiewający, pełni scenicznego uroku Łukasz Skrodzki i Joanna Trafas”
Miesięcznik Społeczno – Kulturalny “Śląsk” 0606

„Arię Adeli z operetki Zemsta nietoperza Jana Straussa absolutnie brawurowo wykonała Joanna Trafas, muzykolog na UJ i studentka wydziału wokalnego w Krakowskiej Akademii Muzycznej… utwory wokalne stały się prawdziwą ozdobą sylwestrowego koncertu. Artystka dysponuje silnym, dźwięcznym głosem, najlepiej sprawdzającym się w wyrazistych ariach operowych i operetkowych, jest bardzo ładna, obdarzona mnóstwem wdzięku i talentem aktorskim. Urzekła nas całkowicie (…) Młoda śpiewaczka, choć stojąca dopiero u progu swej kariery, jest już laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Operetkowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie, zajdzie z pewnością wysoko, a my będziemy dumni, żeśmy ją oklaskiwali w ten sylwestrowy wieczór 2004 roku.”
Maciej Pinkwart, www.mati.com.pl/pinkwart/recenzje/muzyka/ 1.01.2005

„Gościem orkiestry była Joanna Trafas, która z ogromnym wdziękiem zaśpiewała wiele operetkowych szlagierów”
Dziennik Podhalański , 3.01.2005

„..Koncert sylwestrowy uświetnił występ Joanny Trafas, młodej, pełnej uroku i o znakomitym głosie studentki wydziału wokalnego krakowskiej Akademii Muzycznej.”
Anna Zadziorko, Tygodnik Podhalański 6.01.2005